Комунальне некомерційне підприємство "Центральна районна лікарня" Житомирської районної ради


Каталог статей

Головна » Статті » Медичні статті

ЗООАНТРОПОНОЗИ

  Впродовж останніх років в Україні безпритульні собаки та кішки заполонили вулиці міст та сіл, території навчальних та медичних закладів.Недосконалість законодавства та бездіяльність суспільства погіршують становище. Вирішення цієї проблеми зводиться до періодичних заяв про наміри будівництва притулків для тварин або вибірковою кастрацією та вакцинацією окремих бездомних собак. Разом з тим, неконтрольоване збільшення кількості бездомних тварин пов’язане з епідемічною небезпекою, оскільки як собаки так і кішки переносять ряд захворювань, якими хворіють і люди. Дані захворювання відносяться до зооантропонозів - групи інфекційних і інвазивних хвороб, загальних тваринам і людині.

На території України серед котів та собак розповсюджені понад трьох десятків зооантропонозів, і нижче наведені деякі з цих захворювань, які найбільш часто зустрічаються та є найбільш небезпечні.

Лептоспіроз — гостра інфекційна хвороба, що викликається бактеріями з роду лептоспір. Резервуаром лептоспір є гризуни (щури, миші), а також свині, рідше — велика худоба та собаки. Зараження людини відбувається при споживанні сирої води, купанні у заражених водоймах, при роботі на заливних луках, полях зрошення, у місцях звалищ, при догляді за домашніми тваринами, споживанні інфікованих продуктів. Україні він реєструється в усіх областях, причому зберігається тенденція до подальшого зростання захворюваності. Захворювання передається при безпосередньому контакті з сечею хворої тварини, або через забруднені об’єкти оточуючого середовища, особливо при підвищеній вологості повітря або в місцях, де є водойми з непроточною водою.

Характерний зовнішній вигляд хворої людини: запалення склер, лихоманка, кон'юнктивіт, на слизових губ та носа можливі герпетичні висипання; жовтяниця; іноді виникають носові кровотечі.
Різноманітність клінічних проявів ускладнює своєчасну діагностику лептоспірозу, що веде до пізньої госпіталізації і погіршення прогнозу. Захворювання характеризується ураженням капілярів, часто ураження печінки, нирок, м'язів, інтоксикація, супроводжується хвильоподібною лихоманкою.

Гельмінтози – це захворювання, які викликаються паразитичними червами.
Токсокароз - круглі гельмінти довжиною до  12 см і діаметром близько 2 мм. Одна самиця  щоденно виділяє 200 000 яєць, тому як правило одна хвора собака виділяє в зовнішнє середовище декілька міліонів яєць за добу,  які у навколишньому середовищі, зберігають свою життєздатність до 10 років. Людина уражається токсокарозом, проковтнувши такі яйця. У травному каналі з дозрілих яєць вилуплюються личинки. Течією крові личинки розносяться в різні життєво важливі органи і тканини (печінку, легені, мозок тощо), потім знову потрапляють у тонку кишку, де розвиваються в дорослого гельмінта - токсокару. При звичайних умовах личинки не досягають в організмі людини статевої зрілості. Це спостерігається лише у організмі собак. Тяжкий перебіг і велика різноманітність проявів личинкового токсокарозу обумовлені ураженням різних органів, алергічними реакціями організму на продукти обміну личинок і розпаду їх (висипами на шкірі тощо). У людини токсокароз супроводжується такими явищами  як кашель, чхання, задишка, висипи на тілі. При цьому виникає лихоманка, збільшується печінка. Потрапляння личинок в око може призвести до сліпоти, а в головний мозок можливі епілептичні припадки, частковий параліч. Діти хворіють на токсокароз частіше (в деяких регіонах України ураженість складає 10% дітей до 10 років).

 

Анкілостомоз та унцинаріоз – захворювання, яке викликають круглі гельмінти. Вони дрібні (завдовжки від 6 до 21 мм і завширшки 0,21-0,51 мм), світло-жовтого кольору. В кінці тіла у них є утворення, щоб приєднатися та смоктати кров.

З яєць у навколишньому середовищі виплоджуються личинки, які через 1-2 тижні стають інвазійними. Яйця й інвазійні личинки при висиханні дуже швидко гинуть, протягом зимового періоду вони втрачають життєздатність. Зараження відбувається двома шляхами: перорально -при заковтуванні інвазійних личинок (в тому числі із водою)  та через шкіру. У першому випадку личинки в кишечнику розвиваються до статевозрілої стадії, в другому - проникають у кровоносні судини й мігрують по організму. Частина з них пізніше потрапляє в ротову порожнину і заковтується. Статевозрілі паразити з'являються у кишечнику собак через 12-23 дні після зараження.

 

Теніадози – група захворювань збудником яких є стьожкові черви. Об'єднує іх те, що вани мають головки із гачками. Тіло складається із багатьох члеників ( до 400). Довжина тіла до 5 м. Тільки один заражений собака здатний виділити за добу кілька мільйонів яєць. Останні тривалий час зберігаються у навколишньому середовищі. Зараження собак відбувається при поїданні ними м'яса або внутрішніх органів сільськогосподарських тварин уражених інвазійними личинками, які в свою чергу заражаються при заковтуванні з кормом чи водою яєць і зрілих члеників стьожкових червів.

 

Ехінококоз – надзвичайно поширене захворювання серед собак . Ехінокок - дуже дрібний черв завдовжки 2-4 мм, озброєний двома рядами гачків (36-40) і 3-4 члеників. Зрілим є останній членик, заповнений мішкоподібною маткою, в якій міститься 500-800 яєць. Собаки виділяють у навколишнє середовище з фекаліями велику кількість зрілих члеників та яєць ехінокока, що потрапляють на траву, інші корми, у воду, на підстилку, волосяний покрив собаки. Зрілі членики паразита здатні самостійно рухатися на віддаль до 25 см, розсіюючи при цьому яйця.  В організмі одного собаки може розвиватися велика кількість статевозрілих паразитів - до 20 тис. Живуть статевозрілі ехінококи в організмі собаки 5-6 міс.

Сказ (водобоязнь, гідрофобія) — гостре інфекційне захворювання людини і теплокровних тварин, яке виявляється в ураженні центральної нервової системи. Збудником сказу є фільтрівний вірус.

 

Зараження відбувається через слину славнер хворої на сказ тварини при укусі або ослиненні ушкодженої шкіри.

Зараження людини сказом відбувається в основному через укуси хворою твариною чи внаслідок попадання її слини на свіжі поранення, подряпини шкіри або слизових оболонок. Інфікування людини сказом відбувається здебільшого від диких хижих (вовки, лисиці — 41,4 %) чи домашніх тварин (коти — 21,8 %, собаки — 15,3 %)

Інкубаційний період сказу триває досить довго — у середньому 1—3 місяці (хоча може тривати й до року), і перші ознаки хвороби виникають пізно, коли у мозку вже відбулися руйнівні процеси (набряк, крововилив, деградація нервових клітин), що робить лікування практично неможливим (зафіксовано лише три науково підтверджені випадки одужання після прояву симптомів).

Головною ознакою захворювання диких тварин є зміна поведінки, насамперед, втрата відчуття страху. Звірі втрачають обережність і вдень з'являються у населених пунктах, нападають на людей і тварин. З метою попередження сказу ветеринарною службою ведеться боротьба зі сказом серед собак, знищення бродячих тварин, профілактична вакцинація свійських тварин.

При несвоєчасно проведених щепленнях, які здійснюються після укусу інфікованої тварини, хвороба закінчується смертю.

Токсоплазмо́з - паразитарне захворювання людини і тварин з групи кишкових інвазій, яка характеризується ураженням нервової системи, міокарда та очей[1], лімфаденопатією, гепатоспленомегалією, що викликається токсоплазмами. Джерело інфекції - різні види (понад 180) домашніх і диких ссавців (кішки, собаки, кролі; хижаки, травоїдні, гризуни та ін.) і птахів. Найчастіше кішки та собаки заражаються при згодовуванні їм сирого мяса, отриманого від хворих токсоплазмозом сільськогосподарських тварин. Токсоплазми виділяються з сечею, фекаліями, з виділеннями з ротової та нової порожнини хворої тварини.

В нашій країні одна з 1000 дітей народжується інфікованою токсоплазмом. Але вагітна жінка може виконати декілька простих профілактичних заходів, які зменшать ризик стати інфікованою. Ці заходи повинні виконувати всі жінки, які можуть завагітніти, оскільки більше ніж половина всіх вагітностей не є запланована.

Найчастіше зараження здійснюється при вживанні м'яса інвазованих тварин - сирого або недостатньо термічно обробленого (дегустація м'ясного фаршу), рідше - ооцистами від тварин родини котячих (при недотриманні правил особистої гігієни, догляді за хворою кішкою, вживанні немитих овочів і т. ін.). При природженому токсоплазмозі (зараження в утробі матері) спостерігаються загибель плода в утробі матері, смерть новонародженого внаслідок загальної інфекції або (у що залишилися в живих) ураження нервової системи, очей та інших органів.


 

Лишай – група захворювань шкірних покровів, які викликаються патогенними грибками. Збудниками є грибки двох видів: трихофітоз і мікроспорум. Важливо відмітити, що до даного захворювання схильні тварини та люди, які мають ознаки імунодефіциту. Досить часто дане захворювання вражає дітей, які безпосередньо контактують з хворими тваринами.

Уважаемые владельцы животных! Для исключения риска заражения зооантропонозами, т.е. Заболеваниями общими для человека и животных, необходимо соблюдать несколько простых правил:

  1. Соблюдайте гигиену при уходе за своей кошкой или собакой, мойте руки после уборки ее туалета и контакта с ней или другими животными (особенно бездомными).
  2. На токсоплазмоз, хламидиоз и яйца глист сдайте анализы сразу после приобретения животного. Регулярно делайте прививки и давайте глистогонные препараты вашим питомцам.
  3. Оградите ваших животных от охоты на диких грызунов- ведь они являются природным резервуаром множества опасных заболеваний для животных и людей.
  4. Покупайте кошкам и собакам качественные продукты.
  5. При плохом самочувствии Вас или Вашего животного срочно обращайтесь к врачу.
  6. Помните, профилактировать всегда дешевле, чем лечить. По всем вопросам обращайтесь в клинику, не занимайтесь самолечением.
  7. Для профилактики нужно избегать контакта с больными животными и людьми.
  8. Основной метод сохранить здоровье себе и своему любимцу – исключить контакт с заражёнными животными, не забывать о гигиене и обязательных прививках.
Категорія: Медичні статті | Додав: ztcrl (10.09.2014)
Переглядів: 2318 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: