Комунальне некомерційне підприємство "Центральна районна лікарня" Житомирської районної ради


Каталог статей

Головна » Статті » Медичні статті

ІНСУЛЬТ

За обідом, літній чоловік помітив, що йому стало незручно поратися з чашкою – права рука «не підкорювалася» його волі.

За кілька хвилин він спробував підвестися, але не зміг перенести вагу на праву ногу. Він знову сів та спробував сказати дружині,

що з ним коїться щось неладне, але виявилося, що розмовляти йому теж складно. Перше, що слід запідозрити в такому випадку, - інсульт.

Сутність інсульту

Інсульт - це гостре порушення кровообігу мозку, що приводить до пошкодження і відмирання нервових клітин. Розрізняють два типи інсульту – ішемічний та геморагічний.

Ішемічний інсульт або інфаркт мозку найчастіше відбувається по причині закупорки мозкових судин атеросклеротичними бляшками, що знаходиться в одній з мозкових артерій, або тромбами з лівого шлуночка серця.

Геморагічний інсульт, чи крововилив у мозок, — зазвичай виникає у людей з підвищеним артеріальним тиском, найчастіше на фоні гіпертонічного кризу. Іноді причиною такого інсульту стають аневризми — вроджені чи набуті зміни стінок судин. Кровоносна судина, не витримавши підвищеного тиску на стінку, розривається і кров розливається по тканині мозку. В результаті клітини мозку гинуть від нестачі кисню, а кров, що вийшла з просвіту судини, просочує і здавлює сусідні ділянки головного мозку, заважаючи їх нормальній роботі.

Обидві ці причини призводять до припинення функціонування та до загибелі клітин мозку в ушкодженій ділянці. Загибель нервових клітин призводить до порушення або втрати функції тих частин тіла, якими вони керують. Залежно від того, яка частина головного мозку вражена інсультом, можливі втрати мовлення або сприйняття мови, втрата чутливості, м’язової сили, зору, пам’яті. У деяких хворих, які перенесли інсульт, втрачені функції з часом частково відновлюються, але значна частина хворих, що перенесли інсульт, залишаються інвалідами або інсульт призводить до смерті.

В Україні захворюваність на інсульт складає приблизно 120 тис. випадків на рік. В Житомирському районі щорічно інсульт вражає  близько двох сотень жителів та є причиною смерті близько пятидесяти чоловік. Не варто думати, що інсульт — прерогатива людей похилого віку. Ризик інсульту збільшується з віком, але в наш час це захворювання сильно помолодшало.

Прояви інсульту

Основні клінічні прояви, що можуть бути ознаками інсульту:

  • раптове виникнення слабкості, оніміння кінцівок, частини обличчя, тулубу, зазвичай – з одного боку тіла;
  • втрата здатності говорити або сприймати мову оточуючих;
  • нечіткість або втрата зору, зазвичай – на одне око або з однієї сторони поля зору;
  • раптове виникнення головокружіння, нестійкості при ходьбі, або раптове падіння без інших видимих причин;
  • раптовий надзвичайно сильний головний біль та/або втрата свідомості.

Виявлення одного або кількох з наведених вище проявів потребує негайного звернення за медичною допомогою в службу швидкої медичної допомоги або до сімейного лікаря. В таких випадках час має рішуче значення і не слід зволікати. Термінове надання медичної допомоги та своєчасний початок лікування знижує ризик смерті пацієнта та зменшує негативні наслідки інсульту.

Провісником інсульту може бути минуще порушення мозкового кровообігу, або транзиторна ішемічна атака. Симптоми даного захворювання дуже схожі на симптоми інсульту, проте повністю проходять через декілька хвилин або годин. На цьому етапі організму ще вдається досить швидко відновити нормальне надходження крові і уникнути непоправного. Такі пацієнти також потребують негайної медичної допомоги.

На сьогодні, ключовим інструментальним методом діагностики інсульту є дослідження головного мозку за допомогою комп’ютерної томографії або магнітно-резонансної томографії. Ці методи дозволяють встановити вид інсульту та ступінь ураження головного мозку, що визначає подальше лікування пацієнта.

Лікування та реабілітація

Процес лікування пацієнтів з інсультом – надзвичайно складний, тривалий та дорого вартісний. Клітини нервової тканини, які гинуть внаслідок інсульту не відновлюються. Метою лікування є недопущення подальшого ураження головного мозку, попередження та лікування ускладнень інсульту.

Реабілітація пацієнтів, які перенесли інсульт, направлена на  надання допомоги у відновленні та компенсації порушених або втрачених функцій організму для  досягнення і підтримання соціальної та матеріальної незалежності, трудової адаптації та інтеграції в суспільство. Це потребує взаємодії як спеціалістів з реабілітації так і пацієнта, його рідних та близьких.

Як попередити?

Профілактика або попередження інсульту передбачає зменшення негативного факторів ризику, які можуть призвести до розвитку даного захворювання.

Дотримання дієти направлене в першу чергу на попередження розвитку атеросклерозу. Відповідна дієта має на увазі обмеження продуктів, що містять холестерин та тваринні жири. У раціоні повинна бути підвищена кількість білків, фруктів, овочів та злаків, рослинної олії. Корисною є морська риба, що пов’язано з наявністю у неї ненасичених жирних кислот, попереджуючих враження судин.

Фізичні навантаження у відповідності до індивідуальних особливостей організму, покращують властивості крові та знижують ризик тромбоутворення. Пацієнтам, які мають хронічні захворювання, необхідно консультуватися з лікуючим лікарем з приводу характеру та інтенсивності навантажень.

Такі супутні захворювання, як цукровий діабет, викликають ураження судин та інтенсивний розвиток атеросклерозу. У зв’язку з цим ретельний контроль цукру крові у хворих на цукровий діабет є життєвою необхідністю.

Роль стресу у підвищені ризику інсульту добре вивчена та доведена. При неможливості впоратися з проблемою постійного нервового напруження самостійно - необхідно звернутися за допомогою до спеціалістів.

Артеріальна гіпертонія та атеросклероз тісно пов’язані захворювання, тому їх лікування і профілактику необхідно проводити паралельно. Важливим моментом є регулярний контроль артеріального тиску та регулярний прийом гіпотензивних препаратів.

Варто відзначити, що ймовірність повторного інсульту досить висока, особливо протягом першого року після першого інсульту. А другий інсульт у більшості випадків (близько 70 %) призводить до смерті.

Інсульт – це не та хвороба, яку легше попередити, ніж лікувати! Інсульт – це діагноз на все життя!

 

Заступник головного лікаря з медичної частини Шуляк В.І.

Завідуючий неврологічним відділенням Ковальчук В.В.

Категорія: Медичні статті | Додав: ztcrl (10.09.2014) | Автор: Шуляк В.І. та Ковальчук В.В.
Переглядів: 624 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: