Комунальне некомерційне підприємство "Центральна районна лікарня" Житомирської районної ради


Каталог статей

Головна » Статті » Медичні статті

ДЕНЬ ДОНОРА

 Всесвітній день донора

У 1628 р. англійський вчений У. Гарвей зробив важливе відкриття в історії медицини - закон кровообігу. Він встановив принцип руху крові у живому організмі та тим самим поклав початок вивчення крові людини.

Перші успішні експерименти по переливанню крові від одного собаки іншому були зроблені у 1666р. англійським анатомом Р.Лоуером, а у 1667р. французький вчений Д.Б.Дені здійснив перше переливання крові від тварини людині. Він перелив хворому, який страждав на лихоманку, одну склянку крові ягняти. Хворий одужав, але, незважаючи на це, більше ніхто не погодився на переливання. Початок наукового підходу до переливання крові поклав австрійський лікар Карл Ландштейнер, який 14 червня 1900р. відкрив наявність різних груп крові людини і запропонував класифікацію груп крові за системою АВ0. Подальші дослідження поглибили знання про групи крові і в 1940р. був відкритий так званий «резус-фактор» - специфічний білок, що міститься на кров’яних тільцях і визначає сумісність крові донора і реципієнта.

Хто такий донор? Це людина, яка добровільно дає свою кров для переливання іншій людині (реципієнту), а також для приготування лікувальних препаратів. Донорство крові та її компонентів - добровільний акт волевиявлення людини, що полягає у даванні крові або її компонентів для подальшого безпосереднього використання їх для лікування, виготовлення відповідних лікарських препаратів або використання у наукових дослідженнях. Потреба в донорській крові виникає у людей будь-якого віку з різними захворюваннями. Тому кожен донор, який здає кров, робить свій безцінний внесок у добру справу — порятунок людського життя.

Донором може бути будь-який дієздатний громадянин України віком від 18 років, який пройшов відповідне медичне обстеження і в якого немає протипоказань. Взяття крові та (або) її компонентів у донора дозволяється лише за умови, що здоров'ю донора не буде заподіяно шкоди. За особистим визначенням донора давання крові та (або) її компонентів може здійснюватися безоплатно або з оплатою, відповідно до встановленого порядоку.

Де роблять забір крові? Забір крові проводиться на станціях переливання крові (обласні, районні і т.д.). Кров береться в дозі: 450 ,400 і 200 мл. Безсумнівно, що донорство приносить і моральне задоволення. Приємно усвідомлювати, що твоя кров - це чиєсь врятоване життя. Може, навіть твого знайомого, друга, родича, а може, й твоя власна. Від нещастя адже ніхто не застрахований!

Донори здають не тільки кров, але і її компонент - плазму, виділяючи її з крові за допомогою спеціальної апаратури, а решту знову повертають донорові. Давати плазму можна двічі на місяць, кров же - раз на місяць.

Держава гарантує захист прав донора та охорону його здоров'я, а також надає пільги даній категорії громадян. В день давання крові та (або) її компонентів, а також в день медичного обстеження працівник, який є або виявив бажання стати донором, звільняється від роботи на підприємстві, в установі, організації незалежно від форм власності із збереженням за ним середнього заробітку. Донори з числа студентів вищих навчальних закладів та учнів професійних навчально-виховних закладів у зазначені дні звільняються від занять.

Після кожного дня давання крові та (або) її компонентів, в тому числі у разі давання їх у вихідні, святкові та неробочі дні, донору надається додатковий день відпочинку із збереженням за ним середнього заробітку. За бажанням працівника цей день може бути приєднано до щорічної відпустки або використано в інший час протягом року після дня давання крові чи її компонентів. У разі, коли за погодженням з керівництвом підприємства, установи, організації, командуванням військової частини в день давання крові донор був залучений до роботи або несення служби, йому за бажанням надається інший день відпочинку із збереженням за ним середнього заробітку.

У разі давання крові та (або) її компонентів у період щорічної відпустки ця відпустка продовжується на відповідну кількість днів з урахуванням надання працівнику додаткового дня відпочинку за кожний день давання крові. Підставою для надання зазначених пільг є відповідні офіційні довідки, які видаються донору за місцем давання крові та (або) її компонентів.

Особа, яка виявила бажання здати кров та (або) її компоненти, зобов'язана не пізніше ніж за три дні до дня медичного обстеження, що проводиться перед даванням крові та (або) її компонентів, повідомити письмовою заявою адміністрацію за місцем роботи чи навчання або командування військової частини, де вона проходить службу, про свій намір пройти таке обстеження і здати кров та (або) її компоненти.

Як же перевіряють потенційного донора? Приходячи на станцію, багато потенційних донори приховують своє захворювання, тим самим, забираючи час у медперсоналу. Кожного потенційного донора, який прийшов давати кров, ретельно оглядають дерматолог, венеролог, терапевт. Встановлюється наявність перенесених захворювань, які не дозволяють громадянину бути донором. Дана особа під час медичного обстеження, що проводиться перед даванням крові та (або) її компонентів, зобов'язана повідомити відомі їй дані про перенесені та наявні в неї захворювання, а також іншу важливу інформацію, що може обмежувати виконання донорської функції. Зазначена інформація засвідчується особистими підписами особи, яка виявила бажання здати кров або її компоненти, та посадової особи установи чи закладу охорони здоров'я, де проводиться забір крові, і становить лікарську таємницю. Крім того, потенційні донори проходять всебічне медичне обстеження.

В травні 2005 року на Всесвітній асамблеї охорони здоров'я Організації об’єднаних націй в місті Женеві був заснований Всесвітній день донора крові, який відмічається щорічно 14 червня. Метою цього щорічного заходу є роз’яснення важливості донорського руху та залучення до донорства здорових людей. В цей день у всіх регіонах України відбудуться урочистості, щоб привітати великодушних людей — донорів крові, які дарують здоров’я і життя іншим людям.

 

Лікар-трансфузіолог                               Кормиш І.І.

Категорія: Медичні статті | Додав: ztcrl (10.09.2014) | Автор: Кормиш Іван Іванович
Переглядів: 683 | Теги: Станишевка, Житомир, кровь, кров, лікарня, день донора, переливання крові, донор | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: